Här kommer några frågeställningar och svar angående extrastämman om laddboxarna eller om laddningen överhuvudtaget.
Finns det några garantier att man får bidraget?
Nej, men det finns en klausul i vårt avtal med Vålt. Om vi inte får ett förhandsbesked om att vi beviljas bidraget så påbörjas ingen installation = ingen kostnad för föreningen.
När kan arbetet påbörjas?
I princip så snart bidraget blivit beviljat. Själva arbetet tar 5 sedan dagar men de boende måste ju också först informeras om vilka dagar som är aktuella för arbetet i just deras garage.
Måste alla fastighetsägare ha laddboxar om man väljer det alternativet?
Ja, alla fastighetsägare måste följa det beslut som fattas. Det är däremot också möjligt att helt avslå förslagen om de flesta hellre skulle önska detta.
Kan en fastighetsägare välja att betala hela summan vid ett tillfälle?
Det är inget vi diskuterat tidigare men det kanske skulle kunna vara möjligt.
Kostar det något om jag bara använder adaptern?
Nej, det behöver inte tillkomma någon fast kostnad varje månad om man använder sig av Vålts rörliga påslagsmodell om 0,45 öre/kWh. Då kommer man bara betala för det påslaget samt förbrukningen enligt det pris som samfälligheten sätter upp.
Hur sätter samfälligheten elpriset?
Priset som samfälligheten bestämmer kommer att täcka faktiska kostnader för leveransen av el, elhandelskostnader för elen samt ett visst påslag för att täcka effektavgifter. Vi kommer att justera priset så att det blir så billigt som möjligt för alla som använder elen men utan att det blir onödiga extrakostnader för de som inte använder elen. Med påslaget som huvudsakligen ska täcka effektavgifterna så kommer de som använder mest el betala för en större del av effektavgifterna, vilket innebär att de som har mest nytta av laddboxarna också står för större del av kostnaderna som uppstår vid laddningen.
Kan vi ha helt rörligt elpris (kvartspris)?
Ja, vi skulle kunna ha helt rörligt elpris men antagligen så kommer det att bli högre effektavgifter och högre påslag. Allt beror på hur många som kommer att ladda bilar samtidigt och hur många kWh de behöver ladda. För att hålla nere kostnaderna så behöver vi ha så många kWh laddade som möjligt per månad men vid så många tillfällen som möjligt. Ju fler som måste kunna ladda samtidigt desto högre kostnader för effektavgifter då dessa baseras på samtidigt uttagen effekt, dvs hur många kW som används för laddning vid ett visst tillfälle. Med rörligt elpris kommer de flesta att bara vilja ladda nattetid, då elen brukar vara billigast, medan vi för att hålla effektavgifterna nere vill uppmuntra laddning dagtid också.